Hej,
Nu är det dags för det första arbetspasset för vårt lag där vi ska plocka jättebalsamin på ett område i Holmsund.
Vi samlas nu på fredag den 26/6 kl. 18.00 vid den blå containern på höger sida om vägen, ca 100m efter Löbe Granit på Stenhuggaregatan i Holmsund. Innan vi kör igång så kommer vi att göra en genomgång och dela in alla de som deltar i mindre arbetsgrupper.
En vuxen per barn deltar då vi vuxna ansvarar för att jobbet blir ordentligt utfört. Arbetspasset håller på till kl 20.00, så efter det så packar vi ihop och avslutar för dagen.
Tänk på att ta på er långbyxor, långärmat och handskar och ta med er en vattenflaska och gärna skor som klarar sig om det är blött, då terrängen bitvis är kuperad och det växer mycket brännässlor i området.
Detta är ett bra sätt att dra in pengar till lagkassan på och det minskar antalet försäljningar vi behöver göra för laget, vilket gör att det är viktigt att så många som möjligt är med och deltar i arbetet.
Svara på denna kallelse genom att svara för ert barn, men tänk på att det är ni som förälder som deltar för ert barn.
Hör gärna av er om ni har några frågor.
Mvh
Jessika 070-9280671
Esbjörn 070-3677423